Czy można uczyć bhp wieczorem? - szkolenia bhp

bhp szkolenia

Usługi związane z BHP

Zapewnienie swoim pracownikom odpowiednich szkoleń BHP oraz przestrzeganie zasad związanych z bezpieczeństwem i higieną w miejscu pracy należy do obowiązków pracodawcy. Istnieją specjalne firmy, które zajmują się oferowaniem usług z zakresu BHP. Do

Czy można uczyć bhp wieczorem? - szkolenia bhp bhp szkolenia
podstawowych usług takiej firmy można zaliczyć szkolenia BHP oraz outsourcing BHP, czyli inaczej kompleksową obsługę w tym zakresie. Firma BHP może ponadto przeprowadzać audyty bezpieczeństwa, prowadzić dokumentację powypadkową oraz przeprowadzić ocenę ryzyka zawodowego. W skład bezpieczeństwa i higieny pracy bardzo często wchodzą kwestie związane z PPOŻ, czyli ochroną przeciwpożarową, oraz kwestie związane w udzielaniem pierwszej pomocy. Firma zajmująca się branżą BHP często przeprowadza więc szkolenia PPOŻ, a także kursy pierwszej pomocy przedmedycznej. Samo BHP stanowi szeroką dziedzinę wiedzy, która obejmuje zestaw norm oraz przepisów mających na celu zapewnienie bezpiecznych warunków pracy. W firmie zajmującej się bezpieczeństwem i higieną pracy są zatrudnieni odpowiednio wykwalifikowani specjaliści.


Outsourcing bhp i jego zalety

Pełen outsourcing bhp to bardzo korzystne rozwiązanie pod względem finansowym. Mogą na nim sporo zyskać zarówno duże przedsiębiorstwa i spółki, jak i niewielkie działalności typowo rodzinne, zatrudniające do dziesięciu osób. Ten typ pakietu jest bowiem wielofunkcyjny i przy tym bardzo efektywny. Pozwala na zredukowanie zbędnych kosztów i tym samym przyczynia się do lepszego dbania o budżet firmy.

Kierując poszczególnymi działaniami firmy, warto myśleć długofalowo i wybiegać w przyszłość. Szkolenia BHP będą potrzebne pracownikom zawsze. Nie wystarczy raz ich przeprowadzić, bo należy je regularnie powtarzać, wysyłając na nie chociażby tych nowych pracowników. Outsourcing pozwala na wygodną współpracę pomiędzy zarządem firmy, a odpowiednimi specjalistami zajmującymi się szeroko rozumianym bhp. Jak pokazują wyniki przeprowadzonych badań, na nim naprawdę można zaoszczędzić. Składa się na niego pakiet praktycznych i korzystnych usług. Sam pracodawca decyduje częściowo o tym, ile chce za nie zapłacić.


Podstawa prawna zasad BHP

Zarówno pracownik, jak i pracodawca posiadają wobec siebie różne zobowiązania, z których muszą się wywiązać. Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie swoim pracownikom odpowiedniego szkolenia BHP oraz właściwych warunków pracy. Każde przedsiębiorstwo, zakład pracy oraz wszelkiego rodzaju instytucje muszą spełniać wymagania stawiane przez przepisy BHP. Aktem prawnym, który reguluje sprawy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, jest Kodeks pracy. Sam Kodeks pracy jest aktem normatywnym, który stanowi zbiór przepisów prawnych regulujących prawa oraz obowiązki wszystkich pracowników oraz pracodawców objętych stosunkiem pracy. Cały jeden dział Kodeksu pracy jest poświęcony przepisom związanym z BHP, a konkretnie jest to dział dziesiąty o nazwie bezpieczeństwo i higiena pracy. Specjaliści pracujący w firmie zajmującej się BHP posiadają wiedzę na temat obowiązujących przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Każdy pracownik, jak i pracodawca, jest zobowiązany do przestrzegania zasad i norm prawnych dotyczących BHP.


W tym celu zobowiązani są oni

Do jednego z wielu obowiązków pracodawców zaliczyć można zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W tym celu zobowiązani są oni do prowadzenia lub organizowania szkoleń BHP. Szkolenia BHP są obowiązkowe dla nowozatrudnionych pracowników, a także powinny być przeprowadzane w ramach przypomnienia dla osób z dłuższym stażem pracy. Podczas szkolenia BHP pracownicy dowiadują się jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują na konkretnym stanowisku (instruktaż stanowiskowy), a także w całej firmie (instruktaż ogólny). Ze względu na fakt, że nie w każdej firmie zatrudniony jest pracownik służb BHP, pracodawcy często decydują się na tak zwany outsourcing BHP. Polega on na współpracy z firmą zewnętrzną, która zajmuje się obsługą danej firmy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Należy do niej, między innymi, prowadzenie szkoleń, doradztwo, tworzenie instrukcji, procedur i regulaminów pracy czy analiza aktualnego stanu bezpieczeństwa i ewentualne proponowanie modernizacji i modyfikacji.